Загартовування новонароджених
Загартовування новонароджених
лікар неонатолог Лєбєдєва Т.В.

Загартовування новонароджених – ефективний, дієвий спосіб зміцнити здоров’я маленької людини. Процес загартовування полягає в постійному дозованому зміні умов навколишнього середовища. Природні фактори найкращі помічники у загартовуванні. Процес можна проводити повсюдно під час переодягання, купання, сну, гімнастики. Не обов’язково відводити спеціальний час для загартовування. Всі процедури повинні природно вписатися в розпорядок дня.

Перед початком загартовування треба звернутися до сімейного лікаря за консультацією. Він повинен оглянути малюка, щоб переконатися в відсутності протипоказань та дати рекомендації щодо загартовування.

Для досягнення ефективності загартовування слід неухильно дотримуватись правил:

 • Регулярність

  Процедури проводяться систематично, без перерв.

 • Поступовість

  Температура середовища загартування (повітря або води) повинна змінюватися поступово, маленькими кроками

 • Індивідуальність

  За реакцією малюка на процедури треба уважно спостерігати. При сильних ознаках невдоволення, неадекватної реакції, загартовування треба припинити. Щоб уникнути плачу і невдоволення треба відволікти дитину іграшками, пісеньками, своєю посмішкою і ласкою.

Способи загартовування:

 • Прогулянки

  Перша прогулянка на вулицю повинна тривати 15 хвилин. Потім час перебування на вулиці збільшується з кожним разом вдвічі. В кінцевому результаті дитина гуляє близько 2 годин, які можна розподілити до трьох прогулянок в день.

 • Повітряні ванни

  Малюка залишають голеньким при кімнатній температурі. Починають з 30-40 секунд і поступово збільшують на 30 секунд за тиждень. Повітряні ванни дитина може отримувати під час гімнастики, годування, масажу, переодягання, до і після купання.

 • Сон на природі міцніше і корисніше

  Одягати дитину треба так, щоб вона не відчувала дискомфорту.

 • Загартовування водою

  Починають процес загартовування водою з умивання. Для малюків до трьох місяців температура води становить + 28 С, з трьох місяців до півроку – 25-26 С, з шести до дванадцяти місяців – 20-24 С. Температуру води знижують кожні два-три дні на один градус.

Загартовування новонароджених

Розпочинати процедури загартовування краще з самого дитинства. У цьому випадку система терморегуляції буде формуватися одночасно з формуванням дитячого організму. Відповідно і механізми імунобіологічного захисту будуть розвиватися гармонійно. Основними правилами загартовування повинні стати принципи комплексності та послідовності. Впродовж життя організм людини пристосовується до зміни навколишнього середовища постійно змінюючись та загартовуючись.

Загартовування – запорука здоров’я та якості життя!