Шуми в серці у новонароджених дітей
Шуми в серці у новонароджених дітей
Лікар неонатолог  Інюшина С.В.

Від самого початку вагітності майбутніх батьків турбує одна думка: «Аби тільки дитина народилася здоровою!».

За статистикою, на кожну тисячу здорових немовлят припадає 6-8 дітей з серцевими патологіями. Вроджена вада серця у новонароджених є другою за поширеністю хворобою серцево-судинної системи.

Серце – один з найважливіших органів людини, і його завдання полягає в забезпеченні правильного кровотоку і, як наслідок, насичення всього організму життєво необхідним киснем та поживними речовинами.

Серце і судини – чітка, бездоганно налагоджена система, де малозначущих деталей просто не існує. Найменша похибка в роботі будь-якої зі складових органу може викликати порушення в організмі в цілому.

Тому неправильно функціонуючі серцеві камери, клапани, які несвоєчасно відкриваються або ураження великих судин – все це відносять до вад серця.

Чому виникають шуми в серці?

Шум у серці – це дуже поширене явище, воно діагностується у 90% дітей. Більше ніж у половини усіх новонароджених шум у серці спостерігається протягом перших 48 годин життя. До того ж, у переважної більшості з них шум має суто фізіологічний характер, тобто не пов’язаний із серйозними патологіями, зокрема, із вродженою вадою серця. Ці шуми, що виробляє серце під час того, як кров прокачується крізь його камери та просувається по артеріях та венах. Частіше шуми в серці у новонародженої дитини є проявом «переходу» малюка з внутрішньоутробного існування до самостійного життя.

В перші хвилини після народження, легені малюка розправляються, включаються в роботу, вимагаючи і від сердечка і кровоносних судин переходу на новий режим і повну віддачу. Але буває, що сердечко відчуває тимчасові труднощі переходу, наприклад, коли відкрито овальне вікно або боталлов протік.

Шуми в серці у новонароджених дітей

Найчастіше виникнення патологій серця і судин викликано наступними причинами:

  1. Інфекційні захворювання на ранніх термінах вагітності. коли формуються серце і судини дитини. Найпідступнішою недугою є краснуха, яка викликає важкі ураження плоду.
  2. Недотримання здорового способу життя в період вагітності – куріння, вживання наркотичних речовин, алкогольних напоїв, безконтрольний прийом лікарських препаратів або робота на шкідливому виробництві.
  3. Спадковість. На жаль, схильність до серцевих патологій здатна передаватися на генетичному рівні. І якщо серед родичів по материнській або батьківській лінії у кого-небудь було діагностовано вроджену ваду серця, то спостерігати за вагітністю необхідно дуже пильно, оскільки ризик захворювання вкрай високий.

Хронічні захворювання матері ангіни, тонзиліти, пієлонефрити, цукровий діабет, захворювання серця і нирок.

Методи сучасної діагностики зробили крок далеко вперед:

По перше: прегравідарне консультування лікарем акушером–гінекологом та лікарем- генетиком.

По друге: високоекспертне сонологічне дослідження в термін вагітності 19 -21 тиждень.

Чому виникає шум в області серця:

  • регургітація крові;
  • велика швидкість кровотоку;
  • проходження крові в розширену камеру серця через деформований отвір.

Діагностика шумів серця у новонароджених дітей

Найбільш інформативним методом обстеження дітей при виявленні шума в серці є ехокардіографічне обстеження (УЗД) серця, яке рекомендується проводити не відкладаючи, як тільки лікар-неонатолог почує будь-який шум в ділянці серця. Дане обстеження є безпечним для дитини та може бути проведено одразу після народження, якщо в цьому є потреба. Дитині проводиться обстеження у Дніпровському обласному клінічному центрі кардіології та кардіохірургії, де працюють провідні дитячі кардіологи та кардіохірурги.

Якщо вада серця, все ж таки, була виявлена, впадати в паніку не теба: необхідно пройти всі необхідні обстеження і звернутися до фахівців в найкоротші терміни. Кардіолог дасть рекомендації щодо способу життя і, можливо, призначить деякі препарати. Якщо потрібна термінова операція, дасть направлення до спеціалізованого закладу.

Необхідно беззаперечно дотримуватися всіх порад і призначень, і при найменших ознаках нездужання проконсультуватися з лікарем.

Бажаємо Вам здоров’я.