Раціональне харчування для вагітної жінки та її дитини
Раціональне харчування для вагітної жінки та її дитини
лікар-терапевт Гуляєва Л.Ю.

Раціональне (розумне) харчування — одна з основних умов нормального розвитку плоду, сприятливого протікання вагітності і завершення вагітності й пологів. Тому харчування має бути організованим правильно і своєчасно постачати організму вітаміни і мінерали зі свіжої, правильно приготовленої, смачної їжі.

Організм жінки повинен бути добре підготовленим до зачаття. Не варто впадати і в іншу крайність — майбутня мама не повинна харчуватися за двох — за себе й за дитину.

Надмірно об’ємне харчування не є запорукою покращення здоров’я вагітної. Навпаки, це може призвести до збільшення маси тіла плоду, що в свою чергу може ускладнити пологи.

Раціональне харчування повинно бути якісним, а не кількісним. За принципом «трошки, але доброго».

Головні джерела енергії — це жири та вуглеводи. Білки використовуються в основному для побудови клітин тканин і органів майбутньої дитини.

Вагітній жінці з підвищеною вагою варто стримуватися від підвищення калорійності харчування. Це питання повинне вирішуватися в індивідуальному порядку за порадами лікаря.

Для того, щоб мати й дитина почувалися добре, в організм жінки повинні надходити цінні поживні речовини: білки, жири, ессенціальні жирні кислоти, вуглеводи, вітаміни, мінеральні солі і мікроелементи, які містяться в продуктах тваринного й рослинного походження. Немає їжі, яка була б протипоказана вагітній. Можна їсти все, але в невеликій кількості. Але вживання цукру, кондитерських виробів, пишних тортів, як би смачно це було, необхідно обмежити. Вони дають величезну кількість вуглеводних калорій і при цьому не містять цінних поживних речовин.

Білок — основний матеріал для побудови клітини. Повноцінний внутрішньоутробний розвиток маленької людини потребує утворення мільярдів клітин. Основна кількість білка в організм вагітних надходить з молоком і молочними продуктами (негострий сир, йогурт, творог) і доповнюється білками м’яса та риби, а також білками, які містяться в яйцях.

Білки рослинного походження, що надходять в організм з хлібо-булочними та макаронними виробами, крупами та бобовими (соя, горох, квасоля, боби, чечевиця…) хоча й поступаються поживною цінністю білкам тваринного походження, але містять інші компоненти: вуглеводи, вітаміни групи В. мінеральні речовини та клітковину.

Сприятливим є поєднання в харчових раціонах 60% білків тваринного і 40% білків рослинного походження.

Жир в харчуванні вагітної повинен бути тільки високоякісним. З тваринних жирів корисно використовувати молочні жири — вершки, сметану, вершкове масло, топлене масло, а з рослинних — соняшникову, кукурудзяну, оливкову, соєву олію.

Щоб жири не втрачали своїх цінних властивостей, їх потрібно споживати в натуральному вигляді. Салат з рослинною олією або бутерброд з вершковим маслом можна їсти щодня, а от приховані жири (ковбасу, соуси для м’яса, здобу) бажано їсти в обмеженій кількості. В останньому триместрі вагітності жінці необхідно більше жирів, ніж у перших двох.

Вуглеводи -є джерелом енергії, і відіграють важливу роль в багатьох структурних утвореннях організму. Цукор — це вуглеводи в чистому вигляді. В надлишковій кількості він не потрібен ні матері, ні плоду. Набагато цінніші вироби з борошна крупного помолу, фрукти і овочі. 

Раціональне харчування для вагітної жінки та її дитиниПродукти, що містять крохмаль, повільно перетравлюються, а це значить, що в організм дитини енергія надходить повільно, але постійно. Якщо тягне на солодке, корисніше з’їсти фрукти. Якщо Вам захотілося з’їсти бутерброд, то з’їжте його з овочами, наприклад, з листками зеленого салату або капусти.

Враховуючи все це, вам потрібно змінити режим харчування. Приймайте їжу не тричі, а 5-6 разів на день невеликими порціями. Це особливо важливо в другій половині вагітності.

Продукти потрібно розподілити між прийомами їжі так, щоб м’ясо, риба, крупи входили в меню на сніданок та обід. На підвечірок та вечерю рекомендується молочно-рослинна їжа. На ніч корисно їсти фрукти, печиво з борошна грубого помолу. Якщо Вам дуже захотілось що-небудь ще з’їсти, не відмовляйте собі в цьому. Ваш організм підкаже Вам, що саме йому необхідно. Якщо ж бажаний продукт не дуже корисний для вагітної, обмежтеся невеликою кількістю. Ви маєте повне право задовольняти свої маленькі забаганки. Бажано більше їсти сирих фруктів та овочів. Не зловживайте смаженим, тушеним у жирі, копченим і, безсумнівно, потрібно обмежитися у споживанні спецій.

Після прийому їжі не варто відпочивати лежачи, відпочинок проводьте активно. Останній прийом їжі повинен бути за 2-3 години до сну.

Дотримуйтесь наших порад і перебіг вагітності буде легким і радісним!