Профілактичні заходи новонародженному
Профілактичні заходи новонародженному
лікар-анестезіолог дитячий, лікар неонатолог Мунтян А.О.

1) Застосування вітаміну К (Канавіт).
Вітамін К необхіден для нормального згортання крові у дітей та дорослих. Деякі діти (останнім часом їх все більше) народжуються з низьким рівнем цього вітаміну внаслідок незрілості печінки і шлунково-кишкового тракту, де вітамін К синтезується. Внутрішньоутробно дитина не може отримувати вітамін К, так як він не всмоктується через плаценту. У грудному молоці його міститься дуже мало. Такий стан може викликати кровотечу – геморагічну хворобу новонароджених (ГХН).

Внутрішня кровотеча в мозку та інших органах може призвести до серйозних пошкоджень, іноді  навіть смерті. Для профілактики кровоточивості всім новонародженим в пологовому будинку Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує вводити вітамін К якомога раніше після народження (в перші години життя).

2) Вакцинація проти гепатиту В. Гепатит В – це потенційно небезпечна для життя інфекція печінки, що викликається вірусом гепатиту В. Він може викликати хронічну інфекцію і приводити до високого ризику смерті від цирозу і раку печінки. Основна мета вакцинації проти гепатиту В складається в тому, щоб попередити вірусне інфікування на хронічний гепатит В (ВГВ) і його важкі наслідки. Першу дозу вакцини проти гепатиту В слід вводити в перші 24 години життя дитини.

3) Вакцинація проти туберкульозу (БЦЖ). Туберкульоз – це інфекційне захворювання, яке викликається різними видами мікобактерій (найбільш часто паличка Коха). Хвороба зазвичай вражає тканину легенів, рідше зачіпаючи інші органи. Бактерії туберкульозу передаються повітряно-крапельним шляхом при кашлі, чханні і розмові хворого, у якого захворювання часто протікає в прихованій формі. У країнах з високим рівнем захворюваності на туберкульоз, в число яких входить і Україна, всі новонароджені діти повинні отримати одну дозу вакцини БЦЖ на 3-ю добу після народження.