Поговоримо з вами про те, як уникнути абортів і як ефективно і надійно захистити свій організм від небажаної вагітності.
Поговоримо з вами про те, як уникнути абортів і як ефективно і надійно захистити свій організм від небажаної вагітності.
Лікар акушер-гінеколог  Томіліна Л.М.

Статеве життя і вибір методу контрацепції – це дуже відповідальна і серйозна справа, а не просто задоволення.   Кожна дитина, яка з’являється у жінки повина бути дуже бажаною обома партнерами, він повинен відчувати це завжди – в утробі матері, при появі на світ і на протязі всього життя. Це і називається щастям. Так зробіть це щастя для своєї родини. 

Сучасні методи контрацепції можна розділити на 2 групи – надійні і ненадійні методи. 

До надійних належить лише 4 методи: використання протизаплідних пігулок, внутрішньоматкова контрацепція, відмова від сексу і хірургічна стерилізація. Всі інші методи, ненадійні – це презервативи, перерваний статевий акт, хімічні контрацептиви ( свічки-креми ), календарний метод  лактаційної аменореї.  

Окремо необхідно розповісти про посткоїтальну (чи екстрену) контрацепцію. Не рекомендується приймати препарат «Постинор» частіше одного разу на місяць.

Отже, розглянемо різні методи контрацепції, починаючи від самих ненадійних і закінчуючи високонадійними.  

Метод  лактаційної аменореї. Метод заснований на тому, що у годуючої мами якийсь час відсутня овуляція і менструація, і в цей час неможливо завагітніти. Недоліком методу є те, що перед першою після пологів менструацією трапляється перша після пологів овуляція  і, якщо жінка завагітніє , то частіше про те, що вагітна, дізнається тільки по зростанню чрева і ворушінням плоду. Це дуже ненадійний метод.  

Перерваний статевий акт. Цей метод  вкрай ненадійний з двох причин – сперматозоїди у чоловіка іноді знаходяться в уретрі і виділяються до акту сім’явивергання. Постійне його використання може викликати застійний простатит, порушення потенції і невротичні стани.  

Природні методи планування сім’ї – вимірювання базальної температури, вивчення якості слизу, календарний метод. Він заснований на тому, що б обчислити момент овуляції і утримуватися від контактів в цей час. Цей метод  дуже складний у виконанні, вимагає щоденної оцінки слизу і температури. Сперматозоїди можуть жити в статевих шляхах жінки досить довго, тому навіть при дуже скрупульозному і правильному виконанні цей метод залишається дуже ненадійним.  

Хімічні контрацептиви (свічки, креми, спеціальні тампони). Їх дія заснована на тому, що спеціальні хімічні речовини, що входять до складу цих засобів, знерухомлюють сперматозоїди. Однак, крім ненадійності  у цього методу є ще додатковий мінус – при постійному використанні страждає мікрофлора піхви, і виникає дисбактеріоз.  

Презервативи. Суть ефекту полягає в тому, щоб затримати сперматозоїди і не допустити їх контакт з яйцеклітиною. До того ж вони можуть захистити від захворювань, що передаються статевим шляхом. Чому ж так часто використання презервативів закінчується при настанні вагітності? Причин кілька: неправильне і несвоєчасне надягання презерватива, повторне використання презерватива при наступних статевих актах, низька якість презервативів.

Тепер переходимо до високонадійних методів :
1) Хірургічна стерилізація (чоловіча або жіноча)

робиться за обопільним бажанням парами, у яких є не менше двох дітей, або за медичними показаннями (коли жінці за станом її здоров’я протипоказана вагітність). Серйозним недоліком методу є те, що він незворотній, після даної операції повернути здатність до дітородіння практично неможливо.  

2) Внутрішньоматкова контрацепція.

В основі цього методу лежить введення жінці в порожнину матки спеціальних пристроїв. Саме тому використовується цей метод  лише у народжуючих жінок. Внутрішньоматкова контрацепція в свою чергу ділиться на два вида.

Звичайна внутрішньоматкова спіраль. Її дія грунтована на тому, що навколо спіралі виникає так зване асептичне запалення, яке заважає прикріпитися заплідненому  плодному яйцю. Він несе ще деякі неприємності – збільшення обсягу втрачається під час менструації крові, болючість менструації, збільшення ризику запальних захворювань і позаматкової вагітності.

Внутрішньоматкова гормональна система «Мірена» – більш сучасний варіант.  Дія методу грунтується на тому, що при введенні в порожнину матки система виділяє щодня протягом наступних 5 років невелику кількість гормону. Цей гормон практично не потрапляє в кровообіг, а діє місцево. Основним механізмом його дії є згущення слизу в шийці матки, що робить неможливим проникнення сперматозоїдів в порожнину матки, а також мікробів, що викликають запалення. Таким чином «Мірена» перешкоджає заплідненню. Крім того, при її використанні знижується кількість днів менструації і кількість втраченої крові, зменшується болючість менструації, знижується ризик запальних захворювань і позаматкової вагітності.  

3)Гормональні контрацептиви (пігулки, пластирі, вагінальні кільця).

Діють практично безвідмовно, оскільки ці засоби запобігають овуляцію (вихід яйцеклітини з яєчника), а, тому, робить  запліднення неможливим в принципі. Гормональні засоби сильно відрізняються між собою складом і дозами гормонів, які в них входять, а також додатковими (не контрацептивними) властивостями, які можна використовувати в різних клінічних ситуаціях. Саме по цьому для правильного підбору контрацептивних засобів потрібно відправлятися не в аптеку, а до лікаря, який допоможе підібрати препарат правильно.   За допомогою цих засобів жінка може не тільки захиститися від небажаної вагітності, але і знизити рясність і болючість менструації, поліпшити стан шкіри (знизити жирність і кількість вугрових висипань), зменшити надмірне оволосіння за чоловічим типом, значно знизити ризик виникнення кіст і раку яєчників, позаматкової вагітності, раку ендометрія. Прийом  гормональних  контрацептивів  є  самим  фізіологічним  методом  контрацепції,  особливо  для  тих  жінок,  які  збираються  ще  народжувати  в майбутньому . Тому, що  пігулки  фактично  імітують  стан  вагітності  і  дозволяють  зберегти  фолікулярний  запас  до  тих  кращих  часів,  коли  жінка  вирішить  стати  матір’ю.  

4)Утримання від сексу.

Занадто радикально, скажете ви. Так, дійсно. Але іноді, особливо дуже юним дівчатам варто згадати про те, що почати статеве життя тільки тому, що це роблять всі інші її подружки, абсолютно не правильно. Варто все-таки зберегти своє тіло для людини, яку вона справді полюбить.