Післяпологова контрацепція

Головні особливості вибору методу контрацепції в післяпологовий період пов’язані з тим, що жінка годує дитину грудьми. Отже обраний метод не повинен негативно впливати на лактацію і здоров’я малюка.

I. Метод лактаційної аменореї (МЛА)
(відсутність менструацій при годуванні груддю)

Післяпологова контрацепція
Лікар акушер-гінеколог  Томіліна Л.М.

Природний метод контрацепції, заснований на природних процесах, що відбуваються в організмі жінки після пологів, і який не чинить негативного впливу на здоров’я дитини і матері. Після пологів в організмі жінки виробляється гормон пролактин, який стимулює утворення молока молочними залозами і одночасно пригнічує овуляцію (тобто можливість настання вагітності):

 Умови, за яких даний метод контрацепції буде ефективним

Передбачається виключно грудне вигодовування без використання догодовування (припустима частка догодовування – не більше 15%). Ефективність методу є максимальною при використанні режиму “вільного вигодовування”, тобто при годуванні дитини на першу вимогу.

Слід пам’ятати:

  • для максимальної ефективності годування повинно бути виключно грудним, не менше 8-10 разів на добу;
  • при спробі відлучити від грудей або ввести прикорм ефективність методу знижується;
  • даний метод ефективний тільки в перші 6 місяців після народження дитини, але лише до відновлення менструального циклу.
II. Контрацептиви прогестагенового ряду
(імплантати, протизаплідні таблетки прогестагенового ряду або прогестагенові ін’єкційні контрацептиви – ПТП або ПІК)

Дана група препаратів тривалої дії представлена ​​ін’єкційними контрацептивами і гормональними імплантантами. Ефективність методу – 99%.

 Ін’єкційні контрацептиви

Ін’єкційні контрацептиви являють собою розчин, що містить один гормон – гестаген. Завдяки зробленій лікарем ін’єкції, в м’язах створюється депо, звідки препарат повільно виводиться, забезпечуючи контрацепцію на 8-12 тижнів (в залежності від виду препарату).

Підшкірний імплантант

Підшкірний імплантант також містить один гормон – гестаген. Він вводиться лікарем підшкірно в область передпліччя у вигляді капсул, з яких гормон виділяється з постійною швидкістю. Контрацептивний ефект зберігається протягом 5 років, після чого ефективність різко знижується. Необхідно суворо дотримуватися інтервалів між введенням препарату. Після відміни препарату відновлення регулярного менструального циклу і здатності до зачаття відбувається протягом року.

III. Внутрішньоматкові контрацептиви (ВМК)

ВМК – спіралі або внутрішньоматковий контрацептив, розташовуючись в порожнині матки, фізично перешкоджає імплантації плодового яйця, якому нікуди прикріпитися, оскільки порожнина матки зайнята чужорідним тілом.

Цей метод може бути використаний одразу ж після неускладнених пологів за відсутності протипоказань для введення ВМК. Зокрема, внутрішньоматковий контрацептив може вводитися постплацентарно, після кесаревого розтину або в післяпологовий період (протягом 48 годин після пологів).

Якщо ВМК не введено постплацентарно або протягом 48 годин після пологів, введення необхідно відкласти до 4 тижнів після пологів, коли знижується ризик її можливого випадіння. Якщо під час годування грудьми у жінки відновилися менструації, ВМК можна ввести в будь-який день менструального циклу, якщо є впевненість, що жінка не вагітна.

У разі введення ВМК жінці, яка годує дитину груддю, побічних явищ (кровотеча, біль) спостерігається значно менше. Ефективність методу наближається до 98%.

IV. Добровільна хірургічна стерилізація (ДХС)

Жіноча та чоловіча стерилізація – метод незворотної контрацепції, при якому оперативним шляхом проводиться перев’язка або накладення клем на маткові труби (у жінок) або перев’язка сім’явиносних протоків (у чоловіків). Ефективність – 100%.

V. Бар’єрні методи

Презервативи, діафрагми, сперміциди у вигляді пінки, свічок, кремів, пігулок, плівок можуть використовуватися в будь-який час після пологів, вони не впливають на кількість і якість грудного молока та здоров’я.

Ці методи зручні як проміжні, якщо початок використання іншого методу відкладено.

Слід пам’ятати:
  • при використанні бар’єрних методів, що застосовуються на шийці матки (діафрагма зі сперміцидами), слід почекати 6 тижнів після пологів, перш ніж застосовувати і використовувати діафрагму.
  • використання сперміцидів вирішує проблему вагінальної сухості під час статевого акту (часте явище у жінок, які годують груддю).

Пам`ятайте, що кваліфіковану консультацію може надати тільки лікар. Не займатеся самолікуванням!

Будете здорові!