Коронавірусна (COVID-19) інфекція та вагітність
Коронавірусна (COVID-19) інфекція та вагітність
лікар-терапевт Гуляєва Л.Ю.

Вагітні жінки, не чутливіші до наслідків зараження COVID-19, ніж загальна популяція. Наразі не зафіксовано випадків зараження (COVID-19) вагітних на Україні.

Більшість випадків COVID-19 в усьому світі мають дані про передачу від людини до людини.

Вірус швидко поширюється за допомогою дихальних, або фекальних шляхів.

У літературі зафіксовано лише один випадок можливої ​​вертикальної

передачі (передача від матері до дитини антенатально або внутрішньородово )

Експерти вважають, що плід навряд чи піддається зараження під час вагітності.  Немає доказів щодо передачі через генітальні рідини.

Вплив на матір / симптоми

Більшість жінок відчувають лише легку або помірну симптоматику застуди / грипу. Кашель, лихоманка та задишка – інші важливі симптоми. Більш важкі симптоми, такі як пневмонія та виражена гіпоксія, широко описані при захворюванні на COVID-19 у людей похилого віку, імуносупресивних пацієнтів та тих, у кого є тривалі захворювання, такі як діабет, рак та хронічні захворювання легень. Ці симптоми можуть виникнути у вагітних, тому їх слід негайно виявляти та лікувати. В даний час є один зареєстрований випадок жінки з COVID-19, якій на терміні 30 тижнів була необхідна ШВЛ, після чого їй було зроблено екстренний кесарів розтин.

Вплив на плід

Наразі немає даних, які б свідчили про підвищений ризик викидня або ранньої втрати вагітності стосовно COVID-19.

Оскільки немає даних про внутрішньоутробну інфекцію плоду COVID-19, тому наразі вважається малоймовірним, що буде мати місце вроджений вплив вірусу на розвиток плода.

Пологи

Жінок із легкими симптомами COVID-19 можна заохотити залишатись вдома (самоізолюючими) на ранній (латентній фазі) пологів, згідно стандартній практиці.

Після поселення в ізоляторну кімнату слід провести повне обстеження матері та плода, щоб воно включало:

  • Оцінка ступеня вираженості симптомів COVID-19 повинна відповідати багатодисциплінарному підходу команди, включаючи інфекційних спеціалістів.
  • Спостереження матері, включаючи температуру, частоту дихання та насичення киснем (сатурація)
  • Підтвердження початку пологів відповідно до стандартного протоколу
  • Електронний моніторинг плоду за допомогою кардіотокографа (КТГ)

Ознаки та симптоми, на які слід звернути увагу –це симптоми, які можуть призвести до погіршення стану, пов’язаного із COVID-19 після консультації з лікарем (наприклад, утруднене дихання, підвищення температури понад 38,0 ° C ).

Якщо пологи буде підтверджено, то вести пологи в ідеалі слід продовжувати в індивідуальній пологовій залі.

Бригада лікарів на пологах – лікар акушер-гінеколог, анестезіолог, акушерка та неонатолог:

  • В даний час немає доказів, які б сприяли одному способу народження над іншим, і тому метод розродження повинен обговорюватися з жінкою, враховуючи її уподобання та будь-які акушерські показання до втручання. На метод  розродження не повинно впливати наявність COVID-19, якщо тільки стан дихання (сатурація)  жінки не вимагає термінових пологів.
  • Немає доказів того, що епідуральна або спинальна анальгезія або загальний наркоз протипоказані при наявності коронавірусів. Тому епідуральну аналгезію слід рекомендувати перед або на початку пологів жінкам із підозрою / підтвердженим COVID-19, щоб мінімізувати потребу для загальної анестезії.

Коронавірусна (COVID-19) інфекція та вагітність