Який артеріальний тиск важається нормальним для вагітної?
Який артеріальний тиск важається нормальним для вагітної?
лікар-терапевт Гуляєва Л.Ю.

Нормальним тиском при вагітності вважається такий, який забезпечує оптимальне кровопостачання плаценти, а значить і малюка. Його величина коливається в межах 110-120/70-80 мм рт.ст. Цифри 100/60 і 130/80 мм рт.ст. вважаються прикордонними. Також слід враховувати те, що величина тиску змінюється протягом вагітності. Якщо показники при цьому не переходять за допустимі значення, то все цілком нормально, оскільки в організмі майбутньої мами відбуваються фізіологічні процеси, які суттєво впливають і на серце, і на судини.

В першій половині вагітності зростає рівень прогестерону, цей гормон сприяє розслабленню судин, тому спостерігається деяке пониження тиску, якщо порівнювати з цифрами до зачаття малюка. Ну а в 28-32 тижні відзначається значне збільшення об’єму крові, що проходить по судинному руслу, і саме на цих термінах можливе підвищення тиску.

Патологічні відхилення артеріального тиску

Якщо артеріальний тиск більше 130/80 говорять про артеріальну гіпертензію , якщо100/60 мм рт.стгіпотензія. Ці стани вважаються патологічними і однаково небезпечними для вагітної жінки та її малюка.

Як визначити рівень артеріального тиску?

Який артеріальний тиск важається нормальним для вагітної?

Самий достовірний спосіб – виміряти тиск тонометром. Але якщо апарата немає під руками, зорієнтуватися в ситуації можна за характерними для кожного стану ознаками (врахуйте, що це не є закликом визначати свій тиск на око і займатися самолікуванням).

На підвищений тиск може вказувати пульсуючий головний біль у скронях і потилиці, хворобливість в очних яблуках, почервоніння обличчя, серцебиття, потемніння і літання мушок перед очима, шум у вухах, нудота, блювота.

Принципи лікування змін тиску у вагітних жінокЯкий артеріальний тиск важається нормальним для вагітної?

Лікуванням майбутніх мам із зниженим або підвищеним артеріальним тиском займається акушер-гінеколог спільно з терапевтом, а також за потреби з іншими фахівцями – кардіологом, невропатологом, ендокринологом. Оскільки прийом багатьох ліків під час вагітності протипоказаний, на першому етапі, якщо дозволяє стан пацієнтки, лікарі намагаються обійтися немедикаментозною терапією (збільшенням тривалості сну, усуненням стресових ситуацій, дієтою, прогулянками на повітрі, загальнозміцнювальною гімнастикою). Також лікар може порадити різні заспокійливі засоби – препарати валеріани, пустирника.

Для зниження тиску вагітним призначають найменш шкідливі для малюка ліки, наприклад, Допегит, Верапаміл, Лабеталол. Якщо ж матуся страждає від гіпотонії, її стан покращують препаратами кофеїну та іншими дозволеними в її положенні засобами.

Для попередження виникнення проблем з тиском під час вагітності, жінка повинна ще до її настання пройти ретельне обстеження, пролікувати всі виявлені захворювання і оздоровити свій організм перед серйозними змінами. Ну а з початком щасливого періоду очікування малюка слід внести обов’язкові корективи в звичне життя: рекомендується контролювати набирання ваги і харчування, обов’язково влаштовувати собі денний сон-відпочинок і по можливості уникати стресових факторів.