Еластичне бинтування нижніх кінцівок (еластичні панчохи)

Чи потрібне еластичне бинтування нижніх кінцівок (еластичні панчохи) в пологах і навіщо?

Еластичне бинтування нижніх кінцівок (еластичні панчохи)
Лікар психолог Єрьоменко О.А.

Відповідь буде однозначною – так потрібне. Пропоную детальніше розібратися для чого це необхідно.

Еластичні панчохи використовуються під час пологів з метою профілактики тромбозу. Тромбоз – це утворення тромбу в судині, при цьому він перекриває просвіт судини і блокує її.

Частіше тромби утворюються у венах нижніх кінцівок, де кровотік по венах йде від низу до верху, тобто проти сили тяжіння. Зворотному току крові перешкоджають клапани вен. Якщо ж клапани не виконують свою функцію, стінка вен розтягується, відбувається застій крові, і створюються сприятливі умови для утворення тромбів.

До факторів ризику відносяться:

  • Варикозне розширення вен;
  • Надлишкова маса тіла (індекс маси тіла ≥ 25)
  • Порушення в системі згортання крові;
  • Хронічні захворювання серця;
  • Цукровий діабет;
  • Вік старше 40 років

Вагітність також є фактором ризику.

По-перше, вагітність сприяє розвитку варикозного розширення вен і порушення функції клапанів, так як підвищується навантаження на вени.

По-друге, при вагітності зазвичай спостерігаються явища гіперкоагуляції (підвищення згортання крові).

Як будь-яка операція, кесарів розтин, підвищує ризик тромбозу і тромбоемболії, навіть при відсутності факторів ризику. Операція є стресом для організму. У відповідь на розріз тканини в кров викидаються речовини, що підвищують згортання крові (це захисна реакція організму, спрямована на зменшення крововтрати). При цьому під час операції відбувається ще й уповільнення швидкості кровотоку. Розширені вени є резервуаром для крові, відбувається застій крові (цьому сприяє тривале перебування в положенні лежачи), і утворюються тромби.

Еластичне бинтування нижніх кінцівок (еластичні панчохи)

При пологах також існує ризик тромбозу і тромбоемболії, хоча він значно менший, ніж після операції. Цей ризик існує через те, що при потугах різко підвищується внутрішньочеревний тиск, за рахунок чого утруднений відтік крові від ніг, і кров застоюється.

За рахунок еластичного бинтування просвіт поверхневих вен зменшується, завдяки цьому прискорюється кровообіг по венах і не відбувається венозного застою. Зменшення діаметра вен сприяє також зближенню стулок клапанів, тому не відбувається зворотного току крові.