Догляд за новонародженим
Догляд за новонародженим
лікар неонатолог Лєбєдєва Т.В.

НОВОНАРОДЖЕНИЙ – це окрема особистість, маленька людина, яка має свої відчуття та потреби. Задоволення цих потреб є запорукою нормального росту та розвитку дитини. І для цього не потрібні надсучасні та дорогі технології. У перші місяці життя дитина потребує материнського молока; любові; забезпечення тепла, чистоти та безпеки. Саме на цих принципах базується догляд за новонародженою дитиною в пологовому стаціонарі та вдома після виписки.

 1. Годування: виключно грудне вигодовування до 6 міс. життя дитини. Годувати слід за потребою, але не рідше ніж кожні 3 години, обов’язкові нічні годування. Все це дозволить забезпечити дитину достатньою кількістю молока та буде підтримувати адекватну лактацію.
 2. Не рекомендується використання сосок та бутилочок. Дитина не потребує додаткового допоювання водою до 6 міс. життя.
 3. Контроль температури тіла двічі на добу. Норма 36.6-37.5.
 4. Догляд за пуповинним залишком: для профілактики інфікування залишок пуповини має бути сухим та чистим. Неприпустима рутинна обробка антисептиками та прикривання підгузником. У разі забруднення пуповинного залишку сечею чи калом достатньо промити його під проточною водою (можна з милом), та просушити чистою серветкою. Після відпадання скоби, пупкова ранка поступово загоюється: судини пуповини закриваються, а ділянка пупкового кільця затягується та вкривається рубцевою тканиною. Але у деяких дітей, внаслідок слабкості м’язів передньої черевної стінки, пуповинне кільце не закривається або закривається не повністю, внаслідок чого відбувається грижове випинання. Пупкова грижа – це вип’ячування округлої або овальної форми в ділянці пупка, яке, коли дитина спокійна, майже зникає, при натужуванні малюка збільшується в розмірі – від горошини до великої сливи, на дотик схоже на повітряну кульку і під час натискання легко «ховається» всередину з характерним звуком, що нагадує булькання, шкіра над ним як правило залишається незміненою. Причина його появи – слабкість м’язів передньої черевної стінки, провокуючими факторами можуть стати часті запори, підвищене газоутворення в кишківнику (метеоризм), тривалий надривний плач. Іноді невеликі пупкові грижі виникають без жодних видимих причин, тому твердження, яке побутує, що дитині погано «зав’язали пупок» є хибним. Якщо Ви запідозрили у своєї дитини пупкову грижу, необхідно проконсультуватись з сімейним лікарем.
 5. Купати дитину слід кожного дня. Температура води – 36°с – 37°с. До того часу, поки повністю не загоїться пупкова ранка, вода для купання має бути прокип’яченою, далі – можна використовувати теплу воду з крану. Для перших купань достатньо буде 5-7 хвилин, надалі час можна поступово збільшувати. Підмивати дитину необхідно після кожної дефекації під теплою проточною водою.
 6. Для догляду за очима, носиком та вушками не можна використовувати палички та інші тверді предмети, так як існує ризик травмування. Достатньо протирати обличчя малюка, очі, носик чи вушка, (при необхідності), ватними кульками, змоченими у прокип’яченій воді. Очі дитинки слід протирати в напрямку від зовнішнього до внутрішнього кута, окремою ватною кулькою для кожного ока.
 7. Прогулянки з новонародженою дитиною можна починати одразу ж з наступного дня після виписки з пологового будинку. Починати слід з 10-15 хв., поступово збільшуючи час до декількох годин. Обов’язково необхідно враховувати погодні умови, наприклад, якщо температура повітря нижче -10, чи дуже вітряно, від прогулянки слід відмовитись, або ж провести її на балконі.
 8. Треба пам’ятати про важливість створення прийнятних умов в приміщенні, де знаходиться новонароджена дитина:

   • температура повітря – 21-24°с;

   • вологість – 50-60%;

Для цього необхідно щодня проводити вологе прибирання та провітрювати приміщення.

Догляд за новонародженим

Спати дитина має в окремому дитячому ліжечку, з рівною поверхнею. З позицій безпечного сну, не дозволяється класти подушечку та різноманітні іграшки в ліжечко дитини до 1 року життя.

Одяг та постільна білизна повинні бути виготовленні з м’яких натуральних тканин, без грубих швів.