Чим небезпечний вагініт під час вагітності
Чим небезпечний вагініт під час вагітності
лікар акушер-гінеколог Колдунова Н.А.

Гормональні зміни в жіночому організмі під час вагітності, зміни імунологічної реактивності можуть активувати умовно-патогенну мікрофлору піхви. Внаслідок чого остання набуває патогенних властивостей і справляє негативний вплив на перебіг і результат вагітності, плід і його адаптацію в період новонародженості. В результаті клініко-мікробіологічного вивчення піхви під час вагітності і після пологів встановлено, що в 65% спостережень виявлено порушення біоценозу піхви.

У здорових жінок вагінальна мікрофлора представлена ​​в основному лактобаціламі і невеликою кількістю аеробних і анаеробних мікроорганізмів. Лактобацили володіють унікальними якостями: одним з продуктів їх життєдіяльності є молочна кислота, яка сприяє підтримці нормального рівня рН вагінальних виділень (3,8-4,5). Вони здатні синтезувати перекис водню, з якою пов’язують бактерицидні властивості піхвової рідини. Висока адгезивність дозволяє лактобацилам успішно конкурувати з патогенами за субстрат. Тим самим лактобацили формують колонізаційну резистентність, що дозволяє активно розмножуватися умовно патогенної флори. У нормі кількість лактобацил становить 107-109 КУО / мл.

Під впливом різних факторів (зміна статевого партнера, використання антибіотиків, вагінальний душ, застосування сперміцидів) може порушити крихку рівновагу вагінального середовища, настає «вагінальна екологічна катастрофа». При цьому різко знижується вміст лактобактерій і підвищується рівень анаеробних і аеробних патогенних мікробів. Мікробні спільноти патогенів формують біоплівки, стійкі до антибіотиків. З цим пов’язують схильність до рецидивуючого перебігу бактеріального вагінозу, поява резістентних штаммов патогенів. Застосування комплексної терапії бактеріального вагінозу з подальшим застосуванням пробіотиків може надати хороший ефект, так як лактобацили здатні формувати корисні біоплівки і тим самим викликати загибель патогенних мікроорганізмів.

З розвитком дисбіотичних змін мікробіоценозу піхви пов’язано виникнення ряду ускладнень під час вагітності, пологів та післяпологового періоду. Ці стани в 2-6 разів збільшують ризик розвитку таких ускладнень, як передчасні пологи, передчасне відходження навколоплідних вод, хорионамнионіт, внутрішньоутробне інфікування плода, народження дітей з низькою масою тіла, післяпологові гнійно-септичні захворювання. При мимовільному перериванні вагітності інфекція є однією з провідних причин плодових втрат, особливо у ІІ-ІІІ триместрах вагітності.